Basında Biz

BASINDA BİZ
Türkiye’de en çok kadınlar eşlerini takip ettiriyor

Adres tespiti, şirket araştırması, eş ve çocuk takibi yapan Ankaralı dedektif, Hakan Usta, yıllardır özel araştırma yapıyor. Usta, “Ülkemizde en çok eşler takip ettiriliyor. Müşterilerimin çoğunlunu da kadınlar oluşturuyor” diyerek kanayan bir yaraya parmak basıyor.

Türkiye’de pek de yaygın olmayan dedektiflik son zamanlarda gazetelerin ilan sayfalarında ‘özel araştırmacı’ ilanlarıyla kendini gösteriyor. Özellikle eş veya çocuk takibi için kullanılan özel araştırmacılar, avukatlar için de adres tespiti yapıyor. Bu kişilerden biri olan Hakan Usta, 10 yıldır özel araştırma yapıyor. Türkiye’de dedektiflik yapmak için özel bir yasa olmadığı gibi yasaklayıcı bir kanun da bulunmadığını belirten Usta, “Bu nedenle her isteyen ortaya çıkıp ‘dedektiflik yapıyorum’ diyebiliyor. Bu uzmanlık isteyen bir iş. Vatandaş karşısındaki kişiye hemen güvenmemeli, çok özel bilgilerini vermemeli. Uzun zamandır bu işi yapıyorum. Biz polisin ve askeriyenin sahasına girmeden, kişiler veya kuruluşlar hakkında araştırma yapıyoruz. Yasalara ve insan haklarına saygılıyız” diye konuşuyor.

ESTRÜMANIMIZ TEKNOLOJİ

Lise mezunu olduğundan dedektiflik yapmak için kendi çabalarıyla özel eğitim aldığını söyleyen Usta, bunun yanı sıra yeteneğin de şart olduğuna dikkat çekiyor: “İyi dedektif, iyi araştırmacı olur. Hemen her şeye inanmaz. Şüphecidir. Dinlediğini analiz edebilecek zekaya sahip olmalıdır. Aynı zamanda usta bir elektronikçi olmalıdır. Çünkü bizim işteki enstrümanlarımız genellikle teknolojik cihazlardır. Dinleme aleti, ses kayıt cihazı, kamera gibi. En azından bu aletlerin dilinden anlamak gerekir.”

ÜLKEMİZDE ALDATMA VAKALARI ÇOK

Kadın müşterilerinin sayısının daha fazla olduğunu ifade eden Usta, bunları en çok da eşlerini takip ettirmek istediklerini belirtiyor. Usta şunları söylüyor: “Aldatıldığından şüphelenen eşler çok geliyor. Müşterimin güvenliği ve gizliliği çok önemlidir. Müşterim ve benim dışımda hiç kimsenin araştırma yaptığımı bilmemesi gerekir. Aksi taktirde işimi iyi yapamam. Müşterimin de böyle bir talebi olduğunu kimse bilmemelidir. Eşlerin dışında çocuğunun uyuşturucu kullandığından şüphelenen aileler de müşterilerim arasında ikinci sırada yer alıyor.” Hakan Usta, kullandığı yöntemlerin de önemli olduğunu vurguluyor. Usta, “Her ayrıntı araştırma için önem kazanır” diyor. Dedektiflik yapan kişinin her kesimden tanıdığı ve güvendiği geniş bir çevresi olması gerektiğini belirten Usta, ancak bu şekilde gizli bilgiler alınabileceğini söylüyor: “Benim için tahmin değil kanıtlar vardır. Evraksız ve kanıtsız sonuç vermem.” İcra davalarına bakan avukatların da kendine başvurduğunu belirten Usta, “Pek çok icralık davada, davalı adresini değiştirdiği için bulunamıyor. Ben bu kişileri geride bıraktıkları izlerden yola çıkarak, çok kısa sürede buluyorum. Örneğin semtteki bakkaldan veya eczaneden bilgi alabiliyorum” diyor.
M. PINAR MERCAN ( Sabah Yazarı )

2001 YILINDA CİNE-5 ANA HABER BÜLTENİNDE ve 2004 YILINDA SABAH GAZETESİNDE YAPILAN RÖPORTAJLARIMIZ

http://arsiv.sabah.com.tr/2004/02/14/gny104.html/

http://arsiv.sabah.com.tr/2004/02/14/gny109.html/

TOP